o_projektu.jpg
realizace.jpg
resitelsky_tym.jpg
fotogalerie.jpg
rozcestnik.jpg
kontakt.jpg
en_flag_grey.jpg

V rámci projektu EPTOCOL byly založeny dvě modelové plantáže rychle rostoucích dřevin s krátkou dobou obmýtí (dále energetické plantáže) na půdách kontaminovaných těžkými kovy (zejména Cd, Pb a Zn) v příbramském regionu. Obě modelové plantáže se od sebe liší mírou kontaminace i půdními charakteristikami. Zátěž těžkých kovů na plantáži v blízkosti obce Lhota u Příbramě dosahuje nízkých až středních hodnot (bez výraznějších fytotoxických účinků) a je důsledkem imisních spadů, generovaných metalurgickou výrobou v Příbrami. Jde převážně o neblahé dědictví minulosti, v současnosti je depozice těžkých kovů v důsledku imisních spadů mnohonásobně nižší. Na této plantáži testujeme fytoextrakční i fytostabilizační strategie s využitím inokulace symbiotickými mikroorganismy (mykorhizními houbami aorganického hnojení.) Druhá plocha situovaná na aluviálních sedimentech říčky Litávky v blízkosti obce Trhové Dušniky je těžkými kovy znečištěna velmi silně. Dominantním zdrojem tohoto znečištění byly zejména proplachovny rud související s hutní výrobou. Na této ploše se snažíme uplatnit fytostabilizační strategii za použití sorbentů, které snižují hladinu těžkých kovů volně dostupných rostlinám. Do výsadeb byly použity pečlivě vybrané klony rychle rostoucích dřevin, zejména vrb (r. Salix) a topolů (r. Populus) schopné tolerovat zvýšené množství těžkých kovů a různou měrou je také akumulovat ve svých pletivech. V průběhu řešení projektu je monitorován růst plantáží a akumulace biomasy, obsah těžkých kovů v biomase, frakcionace těžkých kovů v půdě a v neposlední řadě rozvoj symbiotických organizmů na kořenech vysazených rostlin. Testován je i vliv použitých postupů na půdní mikrobiální společenstva. To vše s cílem optimalizovat technologii pěstování energetických plantáží na takto zasažených plochách.

Co je „fytoextrakční“ přístup:

Jako fytoextrakce je označována technologie extrakce kontaminující látky z půdy prostřednictvím rostlin. Kontaminující látka je transportována kořeny do rostlinných pletiv a po sklizení a vhodné likvidaci získané rostlinné biomasy může dojít k částečné remediaci kontaminované plochy. Více zde .


Co je „fytostabilizační“ přístup:

Jako fytostabilizace je označována technologie, při níž je prostřednictvím rostlin dosaženo sníženého pohybu kontaminující látky v půdě. Tj. snižuje se její translokace erozí, vyplavením do spodních vod apod. Více zde.